Kako mogu da uštedim vodu?
Svaka osoba dnevno potroši do 250 litara vode.
Na svakome od nas je da smanjimo potrošnju vode uštedom nekoliko litara tokom svojih dnevnih rutina. I to je vrlo lako! Kako bismo vam pomogli da optimizujete svoju potrošnju vode, pripremili smo nekoliko jednostavnih saveta.
U kupatilu
Ispiranje WC šolje
Postoje vodokotlići koji imaju mogućnost izbora ispiranja šolje sa 3 ili 6 litara vode. Kako biste uštedeli vodu, uvek je bolje koristiti ispiranje sa tri litara ili kupiti vodokotlić sa uređajem za uštedu vode.
Pranje ruku i zuba
Ne držite otvorenu slavinu da voda nepotrebno curi. Zatvorite je dok sapunjate ruke ili perete zube kako biste izbegli nepotrebnu potrošnju vode.
Tuširanje
Zatvorite slavinu dok se sapunjate i, ako je moguće, tuširajte se jednom dnevno.
Dodatni savet: ugradite glavu tuša sa funkcijom za uštedu vode!
Kupanje
Napunjena kada sadrži 150-200 litara vode. Zato se radije tuširajte. Ako kod kuće imate kadu, možete ugraditi držač za tuš i zavesu za tuširanje.
Upotreba peškira
Iste peškire koristite više puta. Nema potreba da ih bacate na pranje nakon svake upotrebe.
Pazite na vreme
Budite brzi! Uvek pazite na vreme. Ako skratite vreme tuširanja, uštedećete vodu i novac, a imaćete više vremena za važnije i lepše stvari u životu.
Upotreba mašine za pranje veša
Perite veš samo kad je mašina puna.
Dodatni savet: pranje tamne odeće u hladnoj vodi štedi vodu i energiju, a vaša odeća zadržava svoju boju.
Čišćenje kuće
Kod čišćenja kuće koristite količinu vode koja vam je zaista potrebna. Nema potrebe da vodom napunite punu kofu, pola je sasvim dovoljno.
U kuhinji
Pranje sudova
Pranjem sudova pod tekućom vodom potrošite oko 150 litara vode! Bolje je napuniti sudoperu vodom i oprati sudove u toj vodi, a zatim ga ispirati pod tekućom vodom. Tako ćete potrošiti samo 20-30 litara.
Upotreba mašine za pranje sudova
Mašine za pranje sudova obično potroše manje vode nego ručno pranje. Ipak uključite mašinu samo kada je puna.
Zagrevanje vode
Za grejanje vode potroši se mnogo plina ili struje i vremena. Ako je moguće, koristite grejač za vodu i u njemu zagrejte potrebnu količinu vode. Tako ćete izbeći da voda bespotrebno teče u sudoperu.
Kuvanje hrane
Kuvajte hranu u što manje vode. Time ćete zadržati više hranjivih sastojaka. Takođe, odaberite odgovarajuću veličinu lonca. Velikim loncima potrebno je više vode za kuvanje nego što je potrebno.
Napolju
Skupljanje kišnice
Ako imate mogućnost skupljanja kišnice, koristite je za zalivanje biljaka. Time ćete uštedeti novac i pitku vodu, a vaše će biljke dugoročnije biti lepe i zdrave.
Upotreba prskalice za navodnjavanje
Redovno proveravajte svoj sistem za navodnjavanje i prilagodite prskalice tako da zalivaju samo vašu travu, a ne i kuću, trotoar ili ulicu.
Briga o drveću i biljkama
Dobro je oko stabala i biljaka staviti sloj malča kako bi se smanjilo isparavanje i sprečilo zagrevanje zemlje. Organski malč takođe poboljšava kvalitet zemlje i sprečava rast korova.
Zalivanje u odgovarajuće doba dana
Zalivajte biljke rano ujutro ili kasno uveče kad su temperature niže. Zalivanje kad je vruće i sunčano uzaludno je jer će većina vode ispariti.